Błąd 500 – internal server error
Na Twojej stronie Internetowej pojawił się błąd 500? Niestety nie jest to dobry znak. Może to negatywnie wpłynąć na wyniki w wyszukiwarce Google. Praca nad pozycjonowaniem i innymi zabiegami związanymi z SEO mogła zostać naruszona. Istnieje także prawdopodobieństwo, że taki błąd zniechęci Twoich potencjalnych klientów do ponownego odwiedzenia witryny. Bądź jednak spokojny. Podpowiemy Ci, co zrobić, aby uchronić serwis przed tego typu błędem w przyszłości.
Błąd 500 jest wewnętrznym błędem serwera, komunikujący w ogólny sposób o kodzie stanu http. Coś na Twojej stronie Internetowej nie działa właściwie. Jednak nie wiadomo co dokładnie, dlatego wyświetlił się komunikat ogólny. Z pewnością potrzebujesz pomocy programisty, aby poznać przyczynę błędu.
Błąd 500 za każdym razem oznacza to samo: strona tymczasowo nie działa. Wyświetla się na wszystkich urządzeniach, bez względu na to, czy użytkownik korzystał ze smartfona, czy komputera.
Innymi oznaczeniami tego błędu są komunikaty:
- 500 error,
- Błąd wewnętrzny http 500,
- http 500,
- wewnętrzny błąd serwera,
- server error 500,
- status 500,
- 500, that’s an error,
- 500 internal server error
Błąd wewnętrzy http 500 może mieć kilka przyczyn. Problemem może być awaria dysku, modułu oprogramowania lub serwera hosta. Innymi powodami mogą być m.in. przeciążenie serwera, błąd pliku .htaccess czy zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź serwera.
Jeśli napotkałeś wewnętrzny błąd serwera 500, możesz spróbować samodzielnie rozwikłać problem. Niejednokrotnie spotyka się, że w przeglądarce zapisana jest starsza wersja witryny. Wtedy możesz spróbować odświeżyć stronę Internetową za pomocą przycisków F5 lub CTRL + R albo ponownie wyszukać adres URL. Jeśli to nie pomoże, wyczyść pamięć podręczną swojej przeglądarki i usuń pliki cookies.
Natomiast! Jeśli status 500 wyświetla się większej liczbie osób to znak, że przyczyn błędu trzeba szukać w innym miejscu. Może nim być błąd kodowania. Wtedy warto sprawdzić, czy plik .htaccess ma właściwy schemat. Następną nieprawidłowością może być błąd związany z niewłaściwymi uprawnieniami do plików i folderów. Uprawnienia te powinny mieć domyślną wartość liczbową 0755. Przypadkowa zmiana może tłumaczyć błąd. Wystarczy wtedy wszystkim źródłom nadać powyższą wartość. Ostatnią przyczyną może być przekroczenie progu czasu PHP. W tym przypadku należy rozporządzić reguły limitu czasu i lepszą obsługę błędów.
Twoi klienci nie muszą zobaczyć błędu 500. Dbaj o rzetelne i cykliczne aktualizacje. To one wpływają na bezpieczeństwo Twojej strony Internetowej. Takie aktualizacje często usprawniają znalezienie wszelkich błędów.
Komunikat o błędzie może także wystąpić po włamaniu się na Twoją stronę. Ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo Twojej witryny względem samego siebie i użytkowników. Warto tutaj pamiętać o certyfikacie SSL – mała rzecz, a chroni.
Pamiętaj, że wybranie odpowiedniego dostawcy usług hostingowych może mieć znaczącą kwestię w uniknięciu problemów z przerwami w dostępie do strony Internetowej.
Jeśli chciałbyś, abyśmy pomogli Ci w zadbaniu o bezpieczeństwo Twojej strony – chętnie pomożemy!