Co to jest system CMS?
Nie każdy jest informatykiem i ma wiedzę z zakresu programowania. Nie oznacza to jednak, że nie możesz samodzielnie prowadzić swojej witryny. Po stworzeniu strony internetowej przez programistę możliwe jest wprowadzenie systemu CMS z ang. Content Management System, czyli Systemu Zarządzania Treścią. Pomoże Ci w zarządzaniu wszelkimi zasobami, treściami i danymi na stronie. To panel administracyjny, pozwalający na samodzielne zmienianie treści bez znajomości specjalistycznych języków programowania.
Systemy CMS umożliwiają dodawanie, usuwanie i modyfikowanie tekstów, zdjęć, filmów, grafik, tabel i całych podstron czy działów. Dzięki nim możemy tworzyć tekst, używając przycisków do formatowania takich jak pogrubianie, kursywa, wstawianie odnośnika, dopasowywanie wielkości nagłówków i tekstu, podobnie jak w klasycznym edytorze tekstowym.
Systemy Zarządzania Treścią dzielą się na:
- Systemy „open source”, czyli o otwartym kodzie źródłowym. Oznacza to, że ich kod jest publiczny. Wielu użytkowników sieci tworzy ogromne ilości wtyczek, szablonów i innych dodatków, a nawet wychwytują błędy bezpieczeństwa w kodzie. Jest on tańszy, jednak bardziej podatny na ataki, mimo aktualizacji i poprawiania kodu przez użytkowników. Taki system należy regularnie aktualizować ze względów bezpieczeństwa.
- Systemy o dedykowanym kodzie źródłowym – to produkt danej firmy, stworzony i rozwijany w jej zakresie. Kod znany jest tylko klientom, u których wykorzystano ów CMS. Tworzone są specjalnie dla użytkownika bądź danej firmy. Często są o wiele sprawniejsze, ponieważ nie posiadają nadmiaru zbędnych funkcji. Jednak koszt wykonania jest dość wysoki. W przypadku małych stron internetowych warto skorzystać z dostępnych rozwiązań.
- Systemy o zamkniętym kodzie źródłowym – produkt udostępniany klientom danej firmy, które wyrażają chęć posiadania takiego systemu. Nie jest aż tak drogi, jak system dedykowany CMS i można go bez problemu spersonalizować.
Najpopularniejszym systemem CMS na świecie jest obecnie WordPress, korzysta z niego ponad 60 mln ludzi na świecie. Posiada otwarty kod, a co najważniejsze jest intuicyjny w obsłudze. Ma wbudowany system komentarzy, który de facto można wyłączyć. Ma także wiele wtyczek, dzięki którym można wykonać praktycznie każdy rodzaj witryny np. sklep internetowy, blog, forum dyskusyjne, portale ogłoszeniowe czy systemy rezerwacji. Warto dodać, że nowoczesne systemy, takie jak WordPress posiadają wysokie zabezpieczenia, mimo że są powszechne. Wiele firm będzie polecać inny system CMS, taki jak Joomla, czy Drupal, ale warto wiedzieć, że w ostatnich latach przegrały one walkę z WordPressem.